chce pozyskiwać energie. Często wybór stoi pomiędzy ekologicznym rozwiązaniem a oszczędnością. Duży dom zazwyczaj się wiążę w tej kwestii z dużymi kosztami. Idealnym kompromisem będzie fotowoltaika. Czym jest fotowoltaika? Jest to energia odnawialna. Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku (chociaż nie jest to regułą, miejsce umiejscowienia może być różne, dach ogród itp.) i zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, czyli prąd stały. Rozwiązanie takie wydaje się idealne, a minusów ciężko się doszukać. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy być pewni, że podziękuje nam za to nasza planeta- rodzaj ten pozyskiwania energii elektrycznej, jest jak najbardziej ekologiczny. Jeśli ten argument jest dla nas niewystarczający, warto zauważyć aspekt finansowy, jaki za tym rozwiązaniem idzie. Szybko możemy podliczyć, ile zaoszczędzimy korzystając z prądu, oferowanego przez słońce.
Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów a cena wraz z montażem wynosi około 7tyś zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie rachunków z prąd, ilość energii elektrycznej którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW a koszt takiego rozwiązania to około 12tyś zł.
Zalety fotowoltaiki
Fotowoltaika w dzisiejszych czasach stała się niezwykle popularna. Jest to związane z faktem, że produkowana energia odnawialna nie kosztuje nas tak naprawdę nic. Jedyne na co musimy ponieść jakiekolwiek koszty to zakup i instalacja takiego sprzętu. Przy czym na kolektory słoneczne aktualnie jest aktualnie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Można więc powiedzieć, że teraz jest dobry czas na inwestowanie w tego typu instalację. Warto wiedzieć o tym, że przy zainstalowaniu kilku paneli fotowoltaicznych można wyprodukować tyle prądu aby wystarczyło do zasilenia domu na cały miesiąc. Oprócz tego istnieje również możliwość sprzedawania prądu, który się wyprodukowało ponadto to co się zużywa. Ostatecznie więc można również na tym zarobić. Oczywiście przed zdecydowaniem się na zatrudnienie konkretnej firmy od której kupimy takie panele i która nam je zainstaluje, warto poczytać na jej temat opinie w internecie. Jeżeli będzie dużo pozytywnych, to oznacza że będziemy zadowoleni z usług świadczonych przez taką firmę.
Być może rezygnacja z usług dotychczasowego
Energia odnawialna jest bez choćby cienia wątpliwości przyszłością tego świata. Skąd takie odważne stwierdzenie? Otóż środowisko naturalne jest do tego stopnia zdegradowane, że jeśli w dalszym ciągu nie będziemy go szanować jako gatunek ludzki, to w ciągu kilkudziesięciu lat możemy się spodziewać wielu katastrof klimatycznych i nie tylko. Słyszymy o tym cały czas, jednak puszczamy te informacje mimo uszu, korzystając ciągle z plastikowych torebek podczas zakupów, czy przemieszczając się samochodem do pracy, choć ta znajduje się mniej niż kilometr od naszego domu. To z pewnością nie są działania, które pomagają Ziemi. Gdybyśmy jednak chcieli coś zmienić w swoim myśleniu i sposobie życia, co mogłoby pomóc naturze, to wcale nie musimy robić wielu skomplikowanych rzeczy. Tak naprawdę wystarczy, że porozmawiamy o tym z rodziną i ustalimy plan działania. Być może rezygnacja z usług dotychczasowego dostawcy prądu będzie pierwszy krokiem? Fotowoltaika i kolektory słoneczne w przyjazny środowisku sposób zastąpią nie tylko dostarczany nam dotychczas prąd, ale także zadbają o ciepło w całym domu.